Üdvözöljük Paloznak honlapján

Hild-díjas falu a Balaton partján!

A Balaton-felvidék hagyományos faluképének megőrzéséért Paloznak 1998-ban Hild-díjat kapott.

 

Paloznak település

Legfrissebb hírei

Az 5 legfrissebb hír látható itt. A régebbi hírek olvasásához kérem kattintson ide.

Bringás Piknik

"Május elsején a Paloznaki Ifjúsági Szervezet jóvoltából BRIN..."

Read More

Közmeghallgatást tartottunk

"Szokás szerint a nyaralóknak, üdülőtulajdonosoknak külön köz..."

Read More

Májusfa állítás

"Májusfa állítás, főzőverseny és május elsejei (ápr.27) felvo..."

Read More

Választás 2024

"TÁJÉKOZTATÁS VÁLASZTÁSI ÜGYELETRŐL (2024. ÁPRILIS 20. SZOMBA..."

Read More

Új Rendezési Terv

"Április 4-i ülésén egyhangú szavazással elfogadta a képvisel..."

Read More

 1993 nyarán alakult meg a lányokból, asszonyokból álló Hímzőkör. A tanítást Szuperné Bohus Judit népi iparm?űész vállalta, aki azóta is a Paloznaki Hímzőkör vezetője
Évente az elkészített darabokból nyári kiállítást rendez a kör, bemutatva a magyar hímzőtechnika mintakincsét.
Évről évre bővült a felhasznált motívumanyag, az idő múlásával egyre több tájegységre jellemző munkadarab készült el.
1996-ban a Hímzőkör tagjai beléptek a Veszprém megyei Népművészeti Egyesületbe, azóta részt vesznek a megyei "Élő népművészet" c. kiállításon. Az elkészített munkadarabok száma egyre nőtt, a tagoknak 35-40 munkája készült el, mikor fellépett az az igény, hogy helyi, Balaton-felvidéki mintakincsből dolgozzanak.
1999-ben készült el a helyi jellemző viseletet, blúz, szoknya, kötény, közben mindenki a saját elképzelésének megfelelő darabokon is dolgozott.
2000-ben Balaton-felvidéki zsebkendők, asztalkendők, kenyérkosárkendők, és futók készültek el. Az elkészült kollekció darabjait a Népi Iparművészeti Tanács bíráló bizottsága zsűrizte. 2001-ben a pályázati anyag, Balaton-felvidéki szobabelső készült. Az elkészült hímzés szerepelt az Iparművészeti Múzeumban rendezett "Kézművesség az ezredfordulón "c. kiállításon. A Hímzőkör a beküldött és kiállított anyaggal elnyerte Veszprém megye különdíját.
Külön kell említeni a Hímzőkör fiatal tagjait, akik bekapcsolódtak a kör munkájába, részt vettek a „Vándorlegény” c. ifjúsági pályázaton, több alkalommal elismerő oklevelet szerezve.
2002-ben részt vett a kör a megyei "Élő népművészet" kiállításon, valamint pályázati anyagot adott be a szeptemberben Kiskunhalason megrendezésre került "Jegykendők, keszkenők" nemzetközi csipkekiállításra.
2003-ban az Iparművészeti Múzeumban Magyar Kézművesség Alapítvány által meghirdetett "Magyar Kézművesség 2003" c. pályázaton a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma nagydíját, valamint a Veszprém Megyei Önkormányzat díját nyerték el.
Néhány munkájuk Magyarpolányban is kiállításra került, azóta rendszeresen meghívást kapnak a Veszprém Megyei Közművel?dési Intézet által szervezett Magyarpolányi Pünkösdi Napokra.
(Életfa-keresztfa pályázat). A X. jubileumi kiállításra tervezett "Paloznak Népművészete 1993-2003" c. kiadvány is megjelent könyv formájában, mely bemutatja a kör tagjait, valamint megismerhetjük belőle a Dunántúl és azon belül a Balaton-felvidék gazdag hímzésvilágát, öltéstechnikáját. A könyv műhelyrajzok mintagyűjteményét is tartalmazza.
2004-ben Budapesten az Iparművészeti Múzeumban május 21-én vették át elismerő oklevelüket és díjukat a "Magyar Kézművesség 2004 és Balassi korának kézműves hagyományai" című kiállítás megnyitóján. Erdélyi szász szobabelsővel vettek részt a pályázaton, mellyel Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elismerő oklevelét is elnyerték kiemelkedő színvonalú munkájukkal.
Augusztus elején Lengyelországban, Zakopaneban A „Stara Polana” Galériában nyílt kiállítása a Hímzőkörnek, külföldi bemutatkozásukkal méltán képviselték a magyar kultúrát a Balaton-felvidéket, és kis településünket, Paloznakot.
2005-ben ismét elismerő oklevélben részesültek Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban megrendezett „Élő Népművészet” c. kiállításon.
A Hímzőkör vezetője, Szuper Miklósné a XIV. Országos Népművészeti kiállítás zsűrijétől a kiállításon nyújtott kiemelkedő teljesítményéért GRÁNÁTALMA – DÍJAT kapott. A csoport 2005-ben a Veszprém Megyei Közművelődési Intézet által szervezett „Ünnepváró” díszítő pályázat díjazottja.
himzo5
himzo6

Videók

   - Paloznak -   - Virágos Magyarország -      ...

PALOZNAK TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR

Balaton-felvidéki-, és Bakony-vidéki (dunántúli) hímzőkultúra Adatlap Hampasz-kút    Ad...

Paloznaki Tekergo

 

Bicikli utak

5403

Hotelinfo

hotelinfo1

Elérhetőségek

Paloznak, Fő út 10.
8229
E-mail:

Hírlevél

Regisztráljon a feliratkozás elott!
No account yet? Register

Térkép...

Paloznaki videók

kalvaria_1
 

VIDEÓK